Resultater Turneringer i 2019

     Gilleleje Golfklub, Sophienlund Alle 13, 3250 Gilleleje

Resultater Turneringer 2019


24. september - Generalforsamlingen - efter 9 huller


A Rækken 


# 1 Ellen Bielefeldt med 18 point

# 2 Birgitte Philpots med 18 point

# 3 Janne Aarre også med 18 point


B rækken


# 1 Jette Gartmann med 19 point

# 2 Lis Blytmann med 17 point

# 3 Dorte Jense med 17 point


Birdies


Lotte Kofod på hul 4


Årets dronninger


A  Rækken Lone Ziegler


B rækken Pia Meyer


Birdie dronninger - 2 dronninger i år


Anette Nørby

Inge Holst


17. september


9 huller - 1 række


# 1 Birgitte Philpots med 20 point

# 2 Lone Ziegler med 17 point

# 3 Lise Bøttner (Søster) med 14 point


Birdies Lone Ziegler på hul 3


03. september


A+B Rækken

# 1 Kate Svendsen med 35 point

# 2 Susanne Vejgaard med 32 point

# 3 Gurli Castenskjold med 31 point


Birdies

Lise Bøttner på hul 7

Susanne Vejgaard på hul 17



27. august - Fødselsdagsnmatch - flagspil - resultater


A Rækken - alle nåede hul 10


# 1 Kirsten Højgaard


og på en delt 2. plads


Anette Nørby

Lone Ziegler

Lotte Erichsen

Lotte Kofoed


B Rækken - også her nåede alle hul 10


# 1 Anne Nyhuus

# 2 Pia Meyer

# 3 Lone Hjorth 


Birdies 

Gurli Castenskjold på hul 4

Anne-Lise Plesner på hul 7

Kirsten Højgaard på hul 2 og hul 9


Match 20. august


A Rækken


# 1 Lone Ziegler med flotte 35 point

# 2 Inge Holst med 31 point

# 3 Kirsten Højgaard med 30 point


B Rækken


# 1 Gitte Skouby med 31 point

# 2 Anne T. Nyhuus med 28 point

# 3 Pia Meyer ,ed 28 point


Birdies


Hanne Skelgaard på hul 11

Inge Holst på hul 14


Match 12. august - alle spillede 9 huller



# 1 Karina Mengel med 22 point 

# 2 Annette Kreutzfeldt med 20 point 

# 3 Lone Ziegler med 18 point



9 huls spillere - juli måned


# 1 Hanne Skelgaard med 17 point

# 2 Iben Hueg med 14 point

# 3 Grethe Nyflåt med 14 point




Åben Damedag 2019 - 6. august:


Og så har vi resultaterne:


A Rækken

# 1 Lotte Kofoed  med 38 point

# 2 Karina Mengel med 37 Point

# 3 Lise Bøttner med 37 point

# 4 Elisaberth Vienberg med 37 point

# 5 Anni Thomsen med 36 point

# 6 Helene Dalgaard med 36 point


B Rækken

# 1 Alice Borg med 38 point

# 2 Eva Bruun med 33 point

# 3 Susanne Munk Madsen med 33 point

# 4 Janet Bendixen med 33 point

# 5 Inge Mærsk med 32 Point

# 6 Kirsten Adelfeldt med point


Nærmest flaget:

Hul 2 Gerd med 3,25 m

Hul 7 Micki med 1,40 m

Hul 11 Pia Petersen med 0,22 m

Hul 14 Lone Krølle med 4,H4 m

Hul 17 Anni Thomsen med 3,70 m


Birdie:

Lotte Kofoed Hul 3

Pia Petersen Hul 2

Elisabeth ???  hul 12

Susanne Munk Madsen hul17

Karina Mengel Hul 4


30. juli


Der blev spillet Irish Rumble - 34 damer var ude at spiller - heraf spillede de 5 9 huller.


Dagens vinderhold blev:

# 1 Kate Svendsen, Rønnaugh Hoff, Nina Bentsen og Lise Bøttner (Søster)  - 94 point

# 2 Lone "Krølle" Andersen, Pia Petersen, Lise Munkhaus og MajBritt Bjerrumt -  93 point

# 3 Susanne Vejgaard, Dorte Jensen, Karin Boas, Inge Mærsk - 90 point


Birdies

Kate på hul 11

Pia Meyer på hul 17



23. juli


Bedstemor med slaw i !!


A rækken:

# 1 Pia Haarslev med 70 slag

# 2 Kirsten højgaard med 78 slag

# 3 Helene D. Jensen med 78 slag

# 4 Birgitte Philpots med 80 slag

# 5 Kate Svendsen med 81 slag


B rækken:

# 1 Berit Højlund med 76 slag

# 2 Birgit Guldberg med 77 slag

# 3 Pia Meyer med 77 slag

# 4 Kisser Adelfeldt med 79 slag

# 5 Lis Blytmann med 80 slag


Birdies:

Helene Dalsgaard -  hul 2

Inde Holst - hul 17

Lise Munkhaus - hul 7



16. Juli


Vinderne er:


A rækken
# 1 KirstenHøjgaard 40 point. Og med nyt handicap. Tillykke
# 2 Lotte F Eriksen 33 point
# 3 Pia Haarslev 33 point


B rækken
# 1 Pia Meyer 36 point
# 2 Dorte Jensen 35 point
# 3 Birgit Guldberg 32 point


Birdies. - Inge Holst på hul 2


09. Juli


A Rækken:

# 1 Susanne Vejgaard med 35 point

# 2 Lone Ziegler med 34 point

# 3 Nina Lund med 33 point


B Rækken:

# 1 Lise Bøttner (Søster) med 38 point og nyt hcp - Tillykke

# 2 Karina Mengel med 34 point

# 3 Birgit Polka med 33 point


Birdie til Dorte Jensen på hul 11 og Nina Lund på hul 17


02. Juli


A Rækken

# 1 Susanne Vejgaard med 35 point

# 2 Lone Ziegler med 34 point

# 3 Nina Lund med 33 point


B Rækken

# 1 Lise Bøttner (Søster) med 38 point

# 2 Karina Mengel med 34 point

# 3 Birgit Polka med 33 point


Birdies:

Dorte Jensen på hul 11

Nina Lund på hul 17


25. juni


A Rækken

# 1 Pia Haarslev med 32 point

# 2 Janne Aarre med 30 point


B Rækken

# 1 Dorte Jensen med 38 point

# 2 Gitte Skoubye med 34 point


Birdies:


Pia Haarslev på hul 17

Conny Birk på hul 9

Anette Nørby på hul 4


9 huls spillerne fik overrakt præmier for juni måneds matchs :


Vinder blev Kisten Adelfeldt med 19 point

# 2 blev Inge Mærsk med 17 point.


18.juni


Bedste bold blev Berit Høilund og Gurli Castenskjold med 8/7 mod Nina Bentzen og Lone Andersen.


Og der var 3  birdies:


Berit Høilund på hul 11, Alice Berntsen på hul 18 og Annette Nørby på hul 17


11. juni


A rækken  

# 1: Annelise Plesner med flotte 40 point  Stort tillykke til Annelise med den flotte score og det nye hcp

 # 2: Lone Ziegler med 34 point


B rækken

# 1: Berit Højlund med 36 point (beste score på bagni)

# 2: Pia Meyer også med 36 point


Birdies:


Berit på hul 17 og Lone på hul 14



04. juni


1. præmie 18 huller  Lotte Kofoed, Pia Meyer med 38 point

2. præmie 18 huller Rønnaug Hoff og Dorte Jensen med 37 point

3. præmie 18 huller Susanne Vejgaard og Helene Dalsgaard med 37 point


Der var birdies en masse:

Hul 3 Susanne Vejgaard/Helene Dalsgaard

Hul 7 Gurli Castenskjold/Lone J Andersen

Hul 17 Annelise Plesner/Kristina Holst, Janne Aarre /Anette Gadegaard og Inge Larsen/Anette Nørby


28. maj


Hold - 3 bedste scores


Vinder Su Poulsen, Birgit Guldberg, Pia Meyer med 96 point

# 2 Kate Svendsen, Dorte Jensen, Gurli Castenskjold med 94 point

# 3 Janne Aarre, Lise Bøttner, Gitte Skouby med 87 point


Birdie Lise Munkhaus på hul V6


14. maj


A Rækken  -  Slagspil - # 1 Janne Aarre med 75 nettopoint


B Rækken - Stableford - # 1 Anette Gadegaard med 31 point


Birdie til Lotte Frithioff Eriksen på hul 17


07. maj


9 huller  - 12 deltagere og 1. præmie


1 præmie:   Merethe Gadeberg – Grethe Nyfløtt – Lone Carlsen     50 point


18 huller 15 deltagere 1+ 2 præmie:


1 :  Susanne vejgård – Pia Petersen – Lotte Kofoed              97 point

2 :  Birgitte Philpots  - Helene Dalsgård – AnneLise Plesner  92 point


Birdie til Pia Petersen


30. April


Regeldag


Vi spillede A og B række og de dygtige vindere er:


A Rækken:

# 1 Annelise Plesner med 18 point

# 2 Lillian Ladefoged med 17 point

# 3 Susanne Vejgaard med 17 point


B Rækken:

# 1 Dorte Jensen med 18 point

# 2 Birgit Guldberg med 16 point

# 3 Lone Andersen med 15 point.


Der var ingen birdies.


23. April


Pink Ball


Vinderholdet med 9 huller blev:


Inge Larsen, Lotte F Eriksen, Lone Carlsen med 52 point


Vinderholdene med 18 huller blev:


# 1 "Søster", Lis Blythmann, Lone Ziegler med 111 point

# 2 Birgitte Philpots, Pia Petersen og "Kisser" med 102 point


16. April


18 huller


# 1 Birgitte Philpots med  34 point

# 2 Pia Meyer med 28 point


9 huller


# 1 Gitte Skouby med 20 point

# 2 Lotte Kofoed med 18 point



09. April


18 huller


# 1 Janne Aarre med 35 point

# 2 Pia Meyer med 27 point


9 huller


# 1 Annelise Plesner med 15 point

# 2 Kirsten Adelfeldt med 14 point

# 3 Anne Aarestrup med 14 point




2. April


A Rækken


# 1 Janne Aarre m. 17 points

# 2 Helene Dalsgaard m. 15 points


B rækken


# 1 Kirsten Adelfeldt  m . 13 points

# 2 Jette Gartmann    m. 12 points ( og en bedre 3 sidste scores end Karin Svendsen)


Alle 2019 resultater kan ses HER


Kalender 2019

 

Link til Programmet for 2019 HER 

 .

 

Dameklubben mødes hver tirsdag formiddag, hvor vi spiller 9 eller 18 huller efter eget valg.


Dameklubben har fortrinsret fra kl. 8.32, kom så tidligt som muligt og SENEST kl 9.30.


For de turneringer, der har bemærkningen Golfboks* SKAL man tilmelde sig turneringen på golfboks INDEN lørdag kl. 10.00, der udsendes startliste og seneste mødetid er 20 min før DIN starttid ved Starterhuset.

 

Scorekort skal ALTID medbringes.


Kære Medlemmer:

 

  • Husk at møde i god tid med grej og scorekort.
  • Sidste mødetid er 09.30
  • Spil efter reglerne
  • Præmieuddeling efter hver match for 18 huls spillere
  • Præmier uddeles kun en gang om måneden for 9 huls spillere - normalt første tirsdag i en måned for SIDSTE måneds turneringer
  • For at få præmier skal du være til stede ved præmieoverrækkelsen



November


26     Julefrokost kl. 13 - hos Winnie


         Se invitationen HER


         Husk

         Tilmelding i GolfBoks senest 23.11

          kl. 12.