Hjem
238674714_10222857988331466_4580164838607514905_n
Dias23
Match 140921-1
Match 140921-2
Match 140921-3
Match 140921
Match 140921-4
Match 140921-5
Match 1409021-6
Match 140921-7
Match 140921-8
Match 140921-9

  

SENESTE NYT


Kontingentet for 2021 er 375 kr.

Beløbet overføres til Dameklubbens konto 2411 8976 754 930.


Se Nyheder -  2021  HER

Se alle resultater i 2021 HER


15.09.21 (matchen 14.09.21)


Ingen vind og lunt, og det var næsten som en sommerdag på stranden - for der var meget sand!


Men hyggelige 18 huller blev det til, så tak til Anne Aarrestrup og Helene Dalsgaard Jensen for en morgenrunde.


Dorte og Kate styrede det hele fint og jeg fik så lov til at overrække præmier til de dygtige slagspillere. Vibeke Gravesen lægger resultaterne på hjemmesiden - tak for det!


Kærlig Hilsen

Janne


Resultatet


A Rækken

#1 Susanne Vejgaard slag 75 netto

#2 Gitte Skaouby slag 78 netto

#3 Inge Holst 79 slag netto men da hun var gået gik 3 præmien til Su Poulsen med netto 80 slag


B Rækken

 

#1 Susanne Waalen slag 71 netto

#2 Anne Fabrin Nyhuus slag 74 netto

#3 Dorrit Stohn slag 76 netto 

                                                                  

9 Huller

#1 Kirsten Mathiesen slag 34 netto

#2 Karin Corvenius slag 35 netto            

 

Birdies:

Majbritt Bjerrum hul 17

Pia Petersen hul 17

Susanne Vejgaard hul 17

Gotte Skouby hul 4

Su Poulsen hul 7


08.09.21 (for matchen 07.09)


Skøn sensommer dag!
24 + 13 damer spillede Stableford - og de “gemte huller” gav dobbelt point!
Meget flotte scores!, så stort tillykke til vinderne
Husk at melde jer til næste uges match Hanne



Resultat

A Rækken 

#1 Birgitte Philpots med 37 point

#2 Pia Haarslev med 37 point

#3 Su Poulsen med 36 point


B Rækken 

#1 Anne Fabrin Nyhuus med 40 point

#2 Susanne Waalen med 38 point

#3  Anne Cathrine Haugaard med 35 point



9 huller

#1 Iben Hueg med 18 point

#2 Lotte Frithioff Eriksen med 16 point


Birdies

Hul 2 Birgitte Philpots

Hul 2 Karina Mengel

Hul 7 Pia Haarslev

Hul 11 Kate Svendsen

Hul 17 Hanne Junget




04.09.21 (for matchen 31.08) - bedre sent end aldrig!


Hejsa

Så blev det tirsdag

Den smukkeste sensommerdag , man kan ønske!

Vi var 34 på 18 huller og 12 på 9!

Flotte scores , dygtige Damer

Næste tirsdag spiller vi Stableford m hidden hole - meld jer til på GolfBox , som i plejer !

Vi ses. .......


Resultat:


A Rækken

#1 Inge Holst med 36 point

#2 Su Poulsen med 34 point

#3 Gurli Castenskjold med 33 point


B Rækken:

#1 Susanne Waalen med 28 point

#2 Anne Nyhuus med 25 point

#3 Pia Meyer med 22 point


9 Huller

#1 Pernille Katrine Junge med 15 point


Birdies

Hul 4 Annelise Plesner

Hul 5 Su Poulsen

Hiul 6 Su Poulsen


Tillykke til de dygtige vindere!


01.08.21


Generalforsamlingen 2021 står for døren. Den afholdes d. 28. september efter årets sidste natch 9 huller stableford. Dameklubben byder på frokost.


Se indkaldelsen HER


























              














Velkommen


Dameklubben er en af  underklubberne i Gilleleje Golf Klub. Dameklubben blev grundlagt i 1971 og har i alle sæsoner derefter  arrangeret og gennemført turneringer på ugentlig basis  for alle golfklubbens damer,

Klubbens formål er at tilbyde de aktive kvindelige spillere i klubben et forum, hvor de kan spille golf, lære de forskellige former for spilletyper at kende, lære andre kvinder i klubben at kende og dermed få større glæde  af deres medlemskab i Gilleleje Golfklub.

 

Vi hygger os sammen, spiser frokost sammen efter afviklingen af de 9 eller 18 hullers golfspil, holder julefrokost og har flere større arrangementer i løbet af sæsonen. Alle aktive kvindelige spillere er velkomne – uanset handicap – og vi sætter en ære i at tage godt imod nye medlemmer


Tips til brug af hjemmesiden

 

Klik på logoet for at komme retur til Forsiden.

 

Indholdet af Seneste nyt bliver løbende lagt i Menuen Om os/Nyheder i 2020.


Seneste Nyt fra 2019 er samlet i et dokument i Arkivet for 2019.


Siden Om Os/Resultater Turneringer 2020 vil løbende blive opdateret med resultaterne af vore tirsdagsmatches.

 

Arkiv 2020 indeholder ALLE dokumenter (invitationer etc), der vedrører sæsonen 2020. Underarkivet 2015-2019 indeholder ALLE dokumenter fra de år.

 

Galleri - indeholder foto fra 2020- i undermenuerne finder du år for år de ældre foto.

 

Hver side indeholder en søjle i højre side, hvor der er link til årets turneringsprogram samt de næste 2 måneders turneringer. Under hver

turnering er der link til eventuelle opslag/invitationer.


Dameklubbens konto nummer er:   2411 8976 754 930


Kalender 2021

 


 .

Turneringsplanen for 2021 er nu udarbejdet. Se den HER



Tilmelding SKAL foretages på GolfBoks senest lørdag kl. 10. Der er reserveret tid til os hver tirsdag med første start kl. 8.32.  Der udsendes startliste og I bedes møde ved starterhuset senest 09.30 og senest 20 min før jeres tildelte tid medbringende scorekort og udstyr.


Vi spiller 9 eller 18 huller efter eget valg, ved tilmeldingen markere I om I vil spille 9 eller 18 huller.

 

Scorekort skal ALTID medbringes.


Indtil videre gælder nedenstående fra Bestyrelsen ALLE tirsdage.


Hver bold får udleveret et scorekort i starterhuset -

det udfyldes og lægges i den grønne kasse i damernes omklædningsrum efter spil.

Indtast meget gerne scores elektronisk, det letter arbejdet for bestyrelsen!


Kære Medlemmer:

 

  • Husk at møde i god tid med grej og scorekort.
  • Sidste mødetid er 20 min før DIN starttid - og senest 09.30
  • Spil efter reglerne
  • Præmieuddeling efter hver match for 18 huls spillere
  • Præmier uddeles kun en gang om måneden for 9 huls spillere - normalt første tirsdag i en måned for SIDSTE måneds turneringer
  • For at få præmier skal du være til stede ved præmieoverrækkelsen




  


       

August


03  Åben Damedag

      Gunstart


10   Stableford - 3 bedste scores tæller


17  Stableford


24  Fødselsdag 50 år - 9 huller/frokost

      Gunstart


31   Stableford



SEptember


07  Venskabsklub Hørsholm kommer

       til Gilleleje


14   Stableford


21  FourSome


28  Generalforsamling 9 huller

      Vi byder på en drink


      Se indkaldelsen HER